"Kasandra w ruinach" Magda Knedler
"Teraz tu jest kraj,gdzie książki mogą spłonąć. Słusznie mówią,że następni po książkach będą ludzie".
"Kasandra w ruinach" to opowieść osadzona w wojennych i przedwojennych realiach, gdzie fikcja miesza się z prawdą, miłość nie przynosi ukojenia, polityczne ideologie niszczą,a człowiek zaczyna gubić sens istnienia. Nieprzewidywalna,pełna bólu, zwątpienia i niesprawiedliwości...
Akcja rozgrywa się w latach 1911-1944. Na przestrzeni tych lat obserwujemy życie Kasandry- dziewczyny o niezwykłym darze,odważnej,zranionej i ambitnej. W świecie pełnym chaosu i absurdalnych decyzji i strat stara się żyć jak umie najlepiej, jednak jej wizje utrudniają jej przywiązanie do ludzi,których mogłaby i chciała pokochać... ratowanie cennych książkowych egzemplarzy,polityka mieszająca w głowach,rozpad rodziny i wartości, jasnowidzenie, widmo wojny, miłość do książek.
Magda Knedler zawsze pisze tak,że ciężko wyrwać się ze świata,który przedstawia. Jej pisanie cechuje emocjonalność, dbałość o historyczne fakty i głębokie wejście w ludzką psychikę. "Kasandra w ruinach" to książka,która dotyka bardzo głęboko,rani absurdami ówczesnego świata,niesprawiedliwością i nieuchronnością fatum. Postać Kasandry intryguje,jej wizje niepokoją,bo wiemy ile w niektórych z nich jest prawdy. Jest w niej wiele słabości i siły,determinacji i woli walki,nie potrafi być obojętna na zło,które panoszy się i rośnie w siłę. Ta powieść,dzięki zerwaniu z chronologią,niedopowiedzeniom, wprowadzeniu prawdziwych postaci i faktów, ogromnej prawdzie i brutalnosci przedstawionej rzeczywistości jest niezwykła, mroczna i niepokojąca. Poraża,wywołuje niepokój i smuci,a przy tym zachwyca. Piękne wydanie podkresla dramatyzm,delikatność i kruchość losów,pogubienie i stratę. Czerwień jest tu bardzo wymowna i mocna.
Książki Magdy Knedler zawsze mnie zachwycają, zaskakują pomysłem i rzetelnością.
Współpraca reklamowa z wydawnictwem Zwierciadło.



Komentarze
Prześlij komentarz